Skip to main content

Praha, 14. února 2024

15. února uplyne deset měsíců od vypuknutí konfliktu v Súdánu, který nechává miliony lidí, zejména dětí, v beznaději. Téměř 18 milionů lidí čelí akutnímu nedostatku potravin. Podle dostupných zpráv trpí podvýživou již více než 700 000 dětí, přičemž toto číslo by se do konce roku mohlo zvýšit až na 3,5 milionu. Podle odhadů zemře v táboře Zamzam v severním Dárfúru každé dvě hodiny jedno dítě.

 

„Konflikt v Súdánu vysídlil v rámci země více než 6 milionů osob, z nichž polovinu tvoří děti, což z něj činí největší vysídlení dětí na světě. Chybí jim jídlo, trpí zpomaleným růstem a čelí zvýšenému riziku smrtících nemocí. Děti mladší pěti let trpí akutní podvýživou v nebývale vysoké míře a statisíce z nich bojují s podvýživou bezprostředně ohrožující život. Bez rychlého zásahu hrozí milionům lidí hladomor,“ uvedla Marie Davidová, ředitelka CARE v Súdánu.

Kvůli probíhajícímu konfliktu je nejvíce nedostatkové jídlo a lékařská péče. Fatima, 34letá matka pěti dětí z jižní části Dárfúru, se svěřila s tím, jak je situace otřesná:

„Cestovat pro cokoli je kvůli rabování, zabíjení a násilí velmi nebezpečné. Silnice do Nyaly byla uzavřena, základní zboží zmizelo a ceny se zvýšily. Jídla bylo málo, abych nakrmila své děti. Protože jsem sama hladověla, nemohla jsem kojit svou dceru. Zeslábla tak, že byl sotva slyšet její dech. Strašně jsem se bála, že o ni přijdu. V blízkosti mého bydliště jsou zdravotnická zařízení buď zavřená, nebo vyrabovaná.“

Navzdory enormním výzvám CARE v lednu 2024 obnovila své nutriční služby v Jižním Dárfúru a dostala se do dříve odříznutých komunit. V Nyale CARE provozuje jediné stabilizační centrum zaměřené na děti do 5 let a těhotné a kojící ženy. V tomto centru jsou děti vyšetřovány na podvýživu a dostávají život zachraňující terapeutickou stravu a léčbu s tím spojených zdravotních komplikací. Potraviny dostávají také matky.

Po obnovení služeb se Fatima odhodlala a podnikla riskantní cestu do fakultní nemocnice v Nyale. „Moje dcera podstoupila vyšetření a byla přijata k léčbě podvýživy a souvisejících zdravotních komplikací. Všechny léky dostávala zdarma a já jsem dostávala tři jídla denně. Nejenže se uzdravila, ale pomalu také přibírá na váze.“

I když je toto obnovení služeb zásadním krokem, rozsah krize vyžaduje důraznější a jednotnější reakci. „CARE vyzývá vlády a institucionální dárce, aby podpořili úsilí o reakci zvýšením humanitárního financování. Plán humanitární reakce zůstává hrubě podfinancován ve výši 3,5 %, přičemž na výživu je vyčleněno pouze 1,7 %. Vyzýváme k zastavení nepřátelských akcí a ochraně civilního obyvatelstva a civilní infrastruktury a humanitárních pracovníků, aby se mohli dostat k těm, kteří to nejvíce potřebují.

Čas běží a my si nemůžeme dovolit, aby se súdánské děti staly další ztracenou generací,“ naléhavě připomíná Marie Davidová.

CARE působí v Súdánu od roku 1979 a realizuje humanitární a rozvojové programy zaměřené na posílení postavení žen a dívek, genderovou spravedlnost, humanitární akce a odolnost. Po krátkém přerušení na počátku konfliktu CARE obnovila většinu svých programů.

Obnovení výživy a zdravotních služeb v Nyale bylo možné díky štědrému financování ze strany USAID – Úřadu pro humanitární pomoc a humanitární pomoci Evropské unie.

Život zachraňující pomoc CARE pokračuje v těchto místech:

Východní část Dárfúru – zásobování uprchlíků a hostitelské komunity vodou a zdravotnickými službami

Gedaref – zásobování vodou pro uprchlíky, vnitřně vysídlené osoby a hostitelskou komunitu a zdravotnické služby

Al Gezira – zásobování uprchlíků a hostitelské komunity vodou a zdravotnickými službami

Kassala, Chartúm a Jižní Kordofán – zdravotnické služby

CARE podporuje více než 83 zdravotnických zařízení v šesti súdánských státech, kde poskytuje životně důležité zdravotní a výživové služby.

Přidejte se k nám. Děkujeme.

Chci pomoci matkám a dětem v Súdánu

V případě dotazů pro média kontaktujte prosím:

David Mutua, regionální poradce CARE pro komunikaci ve střední a jižní Africe: david.mutua@care.org