Skip to main content

Ve vyprahlém táboře na severozápadě Sýrie čeká Samira před svým skromným stanem. Když konečně přijíždí nákladní auto, její tvář se rozjasní. Tito muži přivážejí něco, co je pro ni a její rodinu cennější než zlato: čerstvou, čistou vodu. Samira s radostí pozoruje, jak pracovníci pokládají hadici a připojují ji k nádrži v jejím stanu.

Samira a její třináctičlenná rodina opustili svůj domov před pěti lety kvůli neustálému ostřelování jejich vesnice. Od té doby žijí v tomto táboře ve dvou malých stanech. Většinu času musela Samira chodit několik kilometrů do města pro vodu. Tento úkol byl nejen vyčerpávající, ale nikdy nedokázala přinést dostatek vody pro celou rodinu. Děti často trpěly kožními nemocemi, protože neměli čistou vodu na mytí. „Dlouho jsem musela chodit daleko pro vodu, ale nikdy jsem jí neměla dostatek pro všechny,“ vzpomíná Samira.

Situace se výrazně zlepšila, když jejich stan dostal vodní nádrž díky pomoci místní partnerské organizace Shafak, podporované CARE.

„Nyní máme nádrž na vodu a naše situace se hodně zlepšila. Dokonce jsem mohla zasadit malou zahrádku,“

říká Samira s pýchou a ukazuje na rostoucí zeleninu a květiny za stanem.

Život v táboře je těžký a nedostatek vody je život ohrožující. Stany jsou těsně u sebe, což podporuje šíření nemocí. Teploty často přesahují 40°C. Takové podmínky činí pěstování rostlin téměř nemožným a mnoho lidí si nemůže dovolit kupovat jídlo ve městě. Voda je tak životadárná ve spoustě oblastí života v uprchlickém táboře.

CARE mimo jiné v Sýrii podporuje distribuci čisté vody. Tímto způsobem pomáháme nejen 27 táborům, ale také pěti odlehlým vesnicím. Spolu s dodávkami vody školíme obyvatele v hygienických opatřeních a správném používání vody.

Přesto všechny problémy Samiriny rodiny nejsou vyřešeny. „Přála bych si, aby moje rodina co nejdříve opustila tábor a vedla normální život,“ vysvětluje Samira. Když si nyní myje nádobí, její oči září nadějí na lepší budoucnost.

Pomozte nám pokračovat v naší práci a podpořit rodiny, jako je ta Samiry. Vaše dary umožňují CARE Česká republika dlouhodobě pomáhat v Sýrii a zajistit lidem základní životní potřeby a naději na důstojný život. Společně můžeme přinést změnu tam, kde je to nejvíce potřeba.

Děkujeme.

Chci pomoci lidem v Sýrii

Foto a video (c) CARE