Skip to main content

Malebná vesnice Synyčeno v Charkovské oblasti na Ukrajině se nachází podél řeky Siverskij Doněc. Dříve byla centrem místního cestovního ruchu a mnoho lidí sem přijíždělo z města, aby si odpočinuli od městského ruchu. Dvaapadesátiletá Natalia zde pracovala v turistickém komplexu krajinné rezervace. Nyní sem přijela, aby si vyzvedla sadu humanitární pomoci. Nemá naději, že by zde v blízké budoucnosti opět pracovala.

„Bylo tu velmi hezky, v létě i v zimě, a mnoho lidí si sem jezdilo odpočinout,“ vzpomíná Natalia. „Byl to turistický komplex, který v únoru 2022 zažil první přílet rakety. Teď už nefunguje, hodně toho bylo zničeno a oblast je silně zaminovaná.”

Natalia, její manžel a tři synové zde byli, když se vesnice dostala pod dočasnou vojenskou kontrolu Ruska. Starší dcery byly v den, kdy do vesnice přišla armáda, v práci v Izyumu. To je zachránilo. Dcerám se podařilo dostat do Poltavy. Natalia a její mladší děti žili ve strachu a strádání více než devět měsíců.

„Jak jsme přežili?“ vzpomíná. „Stejně jako všichni ostatní. Ve vesnici tehdy žilo asi 120 lidí, z toho 11 dětí. Všichni se podělili o své zásoby konzerv a obilí. V dubnu jsme začali sázet zahradu pod létajícími raketami. To nás zachránilo. Už teď myslíme na příští jaro, i když musíme ještě přežít zimu.“

„Z domů, odkud se lidem podařilo odejít, si okupanti všechno odnesli,“

Dům paní Natálie je z části poničený. Tlaková vlna odnesla kus střechy a roztříštila okna. „Domy v rokli u řeky se po ostřelování podařilo zachovat. Vyčistili tam cestu a my tam teď chodíme rybařit. Ano, rybaření bývala zábava. Teď je to způsob přežití.“

V době našeho rozhovoru přišli domů děti. Pozdravily nás a šly se učit. „Nahoře je slabý mobilní internet. Děti tam chodí třikrát denně. Dostat úkol, vypracovat ho a probrat s učitelem. Dřív jsme tu měli školní autobus (paní Natálie se rozpláče), děti se dobře učily, rády chodily do školy a na vysokou, a co teď? Jaké vzdělání dostanou v takových podmínkách,”? Podle Natálie všichni, kdo přežili okupaci, doufají ve vítězství a obnovu své malebné země. “Právě tato myšlenka nám pomáhá odolávat všem těžkostem,” dodává.

„Jsem vám vděčná za pomoc! Nyní obchody ve vesnici nefungují, vše je zavřené, není stálá práce a rodina je početná.“

CARE před novým rokem odvezla humanitární pomoc všem vesnicím v Charkovské oblasti, které se vrátily pod ukrajinskou kontrolu. Přivezli jsme hlavně hygienické balíky pro rodiny a osoby se zdravotním postižením. V podmínkách zničené infrastruktury, nedostatku veřejné dopravy a nefungujících obchodů je to pro lidi postižené válkou životně důležitá pomoc.

Pomozte s námi civilistům na Ukrajině přežít další zimu.

Chci pomoci lidem na Ukrajině