Skip to main content

Manžela dnes sedmačtyřicetileté Asmy zabili v roce 2004 teroristé, když byl na cestě koupit pro rodinu auto. Asmaa zůstala sama se sedmi dětmi, čtyřmi dcerami a třemi syny. Asmaa pochází z vesnice Al-Salamya. Vdala se v roce 1992, její manžel pracoval jako zástupce důstojníka irácké armády.

 

„Brali jsme se v roce 1992, naše manželství bylo tradiční, ale choval se ke mně dobře a byli jsme spolu šťastní. Žili jsme s jeho rodinou, po 4 letech jsme postavili dům a přestěhovali se tam. To byla jedna z nejhezčích vzpomínek, mít vlastní dům byl sen. Dne 28. října 2004 ráno šel můj manžel koupit auto. V té době jsem také byla těhotná, byli jsme šťastní. Večer onoho dne manželův kamarád však nepřivezl nové auto, ale mého muže v rakvi. Žádná slova nemohou popsat, jak zničující byla jeho smrt, stále jsem ho potřebovala.“ říká Asmaa při vzpomínce na smutné období.

 

Asmaa žila se svými dětmi v malém domku, bez jakéhokoli příjmu, občas je podporovali příbuzní, přátelé a sousedé, pak se rozhodla pracovat jako farmářka, dokud nedostane od vlády platový důchod. Pro své děti byla, a stále je, otcem i matkou. Asmaa tvrdě pracovala na tom, aby získaly vzdělání a vystudovaly. Jedna z jejích dcer se vdala, druhá vystudovala univerzitu a zbývající děti stále studují.

Kvůli občanské válce v roce 2016 utekli do Mosulu a po roce se přestěhovali do tábora Al-Jadaa, kde zůstali dva roky. Poté, co dostali povolení od vlády, vrátili se do svého rodného města.

Tým propagátorů hygieny zahájil 28. června 2022 v Al-Salamya osvětu o hygienických doporučeních. Asmaa a její vnučky se zúčastnily sezení a propagátoři hygieny zaregistrovali její jméno, aby obdržela hygienickou sadu.

 

„Když tým zaregistroval mé jméno, vysmála jsem se jim, protože jsem si byla jistá, že hygienickou sadu nedostaneme… Byla jsem překvapená a šťastná, když mi hygienický balíček domů přinesli,“ řekla Asmaa s úsměvem.

 

Voda v Al-Salamya nebyla dobrá, bez chlóru, občas obyvatelé vesnice trpěli průjmy, v září začala aktivita na obnovu vody a v říjnu lidé zaznamenali, že se kvalita vody zlepšila a je nyní mnohem čistší.

 

„Děkuji dárcům a pracovníkům CARE Iraq za vše, co v naší oblasti dělají, za osvětu, distribuci, obnovu vody. Odvedli v naší vesnici skvělou práci,“ dodává Asmaa.

 

CARE Iraq se prostřednictvím podpory MZV ČR přímo zaměřila na zranitelné ženy, dívky, muže a chlapce kteří žijí v okrese Al Hamdaniya.

Podpora hygieny a distribuce sad pro prevenci covid-19 byla přímo zaměřena na 3 vesnice (Al-Salamya, Umarkan a Al-Abbas). Projekt byl zaměřen na 7000 osob (1960 žen, 1820 mužů, 1540 dívek, 1680 chlapců), které byly osloveny prostřednictvím propagace hygieny.

Čistička vody Al-Salamya zásobuje vodou celkem 300 000 osob žijících v okresu Al-Hamdaniya. Odhaduje se, že navrhovaná obnova přinese prospěch pro 90 000 osob (25 200 žen, 19 800 dívek, 23 400 mužů a 21 600 chlapců).

Úspěchy letošních projektů komentuje také CARE Iraq.👇

Projekt vznikl za finanční podpory Ministerstva zahraničních věcí České republiky.