Skip to main content

mantapala-1

Tábor Mantapala. Snímek: Casey McDermott

 

Doba trvání: 1. 5. – 31. 12. 2020

 

AKTUÁLNÍ SITUACE V ZEMI

V Zambii se v současné chvíli nachází 76 000 uprchlíků a žadatelů o azyl, více než 46 000 z nich pochází z Demokratické republiky Kongo.

Kongo zasáhl v minulých letech krvavý konflikt, který si vyžádal na 6 milionů obětí. Situaci v zemi pak velmi negativně ovlivnila epidemie Eboly.

Většina uprchlíků v Zambii přebývá ve třech osadách – Mayukwayukwa, Meheba, a Mantapala.

Uprchlická osada Mantapala

Mantapala se nachází v oblasti Luapula na severu Zambie. Osada vznikla v roce 2018 za účelem zprostředkování útočiště zranitelným lidem prchajícím z DR Kongo. V současné chvíli zde přebývá přibližně 14 900 uprchlíků a žadatelů o azyl. Ačkoliv většina těchto lidí je schopna samostatně vykonávat zemědělské a řemeslnické činnosti, 80 % z nich dodnes neobdrželo finanční pomoc, která je pro začátek nového samostatného života nezbytná.

Životní podmínky v osadě jsou navíc alarmující. Nedostatek obydlí a latrín mají za následek nízkou úroveň hygieny a zvyšující se riziko přenosu nakažlivých nemocí. Obyvatelé se pak nejvíce obávají hladu a nedostatku potravin. Většina z nich jí maximálně 2x denně.

Mantapala je již v tuto chvíli zavedenou osadou a je žádoucí, aby se její obyvatelé stali finančně nezávislými a dokázali samostatně zajišťovat potraviny pro sebe i svou rodinu. Prostředky pro rozvoj je zároveň potřeba zprostředkovat také původním obyvatelům oblasti, aby nedošlo ke konfliktu mezi oběma skupinami.

 

JAK JSME POMOHLI V ROCE 2019 (VE SPOLUPRÁCI S MÍSTNÍMI KOMUNITAMI):

  • Založili jsme podnik na výrobu cihel a tím jsme zajistili stabilní práci 144 lidem.
  • Zřídili jsme 20 asociací, které poskytují spoření a půjčky malým podnikatelům. V současnosti mají 282 členů a disponují portfoliem pro půjčky ve výši 1 230 amerických dolarů.
  • Vysadili jsme 22 000 ovocných stromů.

 

mantapala-2

Snímek: Casey McDermott

 

JAK POMÁHÁME NYNÍ:

V návaznosti na úspěšné projekty z roku 2019 chceme pokračovat ve snahách o zvýšení úrovně ekonomické samostatnosti uprchlíků a lokálních komunit. Za podpory Ministerstva zahraničních věcí a dárců CARE Česká republika pomůžeme 4 500 lidem (z nich přibližně 2 300 ženám) v osadě Mantapala.

Zprostředkujeme přístup k jídlu a nutričně vyvážené stravě skrze podporu místních farmářů a zajistíme živobytí dalším výrobcům cihel. Zasadíme se také o zlepšení postavení žen v místních komunitách.

 

KONKRÉTNÍ POMOC V ČÍSLECH:

  • Poskytneme osivo zeleniny a polních plodin 1 125 lidem, každému z nich tak umožníme osít 0,25 hektaru půdy.
  • Zaškolíme 26 vedoucích farmářů pro chytré zemědělství v reakci na klimatické změny. Tito lidé následně převezmou funkci mentorů a každý z nich zasvětí do problematiky dalších 50 farmářů.
  • Zprostředkujeme školení marketingu a kontroly kvality výrobku pro 114 výrobců cihel. 70 uprchlíků a členů místní komunity pak absolvuje školení pro rozvoj podnikání a 100 školení pro udržitelnou produkci dřevěného uhlí.
  • Zasadíme se o aktivní diskuzi ohledně situace postavení žen v komunitách prostřednictvím založení pěti skupin mapujících dění v sociálních skupinách v osadě.